تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

کارت های ورودی و خروجی آنالوگ (ترکیبی AI/AQ) زیمنس

کارت های ورودی و خروجی آنالوگ (ترکیبی AI/AQ) زیمنس

در این مقاله توضیحاتی در مورد نقشه کارت های ورودی و خروجی آنالوگ (ترکیبی AI/AQ) در PLC زیمنس ارائه دادیم که در مقاله قبل به توصیف جداگانه آنها پرداختیم.

 

این کارت ها قابلیت های کمتری نسبت به کارت های منفرد دارند و پیکربندی و تنظیمات آنها در TIA Portal نکته خاصی ندارد. در نقشه اتصالات کارت AI4/AO4x14bit را که یکی از کارت های جدید ترکیبی آنالوگ با دقت خوب است را نشان می دهد که کد این کارت 6ES7 335-7HG02-0AB0 است.

این کارت 4 خروجی آنالوگ ولتاژی در بالا و 4 ورودی آنالوگ در قسمت پایین دارد. که 2 ورودی اول آنالوگ فقط ولتاژی است ولی 2 ورودی آخر آنالوگ می تواند ولتاژی یا جریانی 4 سیمه باشد. برای این دو ورودی که می تواند ولتاژ یا جریان باشد تنظیم مکعب شکل Selection Module وجود دارد که باید به درستی روی کارت تنظیم شود (شبیه کارت AI8x12bit).

در قسمت بالا دو ترمینال به عنوان encoder supply دارد که دارای 10 V ولتاژ است می توان آن را به یک پتانسیومتر متصل کرد و خروجی پتانسیومتر را به ورودی آنالوگ ولتاژی وصل نمود. یکی از کاربرد آنها در اندازه گیری موقعیت جک های هیدرولیک و پتوماتیک است.

در قسمت پایین دو ترمینال به عنوان Interval Counter دارد که می توان آن را به انکودرهای 24 ولتی ساده متصل کرد تا تعداد پالس را شمارش کند. می نیمم عرض پالس 1ms است. می توان از آن برای مقاصدی همچون اندازه گیری سرعت چرخش استفاده کرد.

 لازم به ذکر است که برای شمارنده Interval هیچ تنظیم خاصی ندارد.

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: