تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

کارت های FM در PLC زیمنس

کارت های FM در PLC زیمنس

کارت های FM در PLC زیمنس همانند کارت های دیگر دارای نمونه های مختلفی است که در این مقاله درباره‌ی ۵ نوع از آن صحبت کردیم. برای آگاهی بیشتر می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 

ماژول های FM مخفف Function Module ماژول هایی برای کاربردهای خاص دارند که دارای PLC هستند و فانکشنی را مستقل از PLC انجام می دهند و صرفا با PLC اصلی دیتاهای اصلی را تبادل می کنند. این کارت ها مشابه کارت های TM در S7-1200 و S7-1500 هستند. با نمونه هایی از FM های S7-300 و S7-400 در ادامه آشنا می شوید.

 

Counting

این ماژول های FM برای شمارش پالس های سریع که از سنسورها یا انکودر ارسال می شود به کار می رود و قابلیت دریافت پالس هایی تا 500 KHz را دارد. لازم به ذکر است PLC های کامپکت 300 مانند 300 مانند 314C قابلیت دریافت پالس هایی فقط تا فرکانس 60KHz را در ورودی کامپکت خود دارند بنابراین برای پالس های سریع تر ماژول FM مورد نیاز است. 

این FM علاوه بر اینکه می تواند پالس های سریع را بگیرد دارای خروجی هایی با فرکانس بالا برای کنترل سروموتورهاست از اینرو می تواند برای کنترل موقعیت استفاده شود.

 

Cam Control

این FM که در 300 و 400 موجود است برای عملیات ماشین ابزار کاربرد دارد. در کارت FM352 cam با اتصال به انکودر موقعیت را بررسی می کند و نازل های اسپری را باز و بسته می نماید.

 

Closed Loop Control

این FM که در 300 و 400 وجود دارد. برای کنترل لوپ حلقه بسته PID استفاده می شود. مقدار مبنا را از PLC و فیدبک فرآیند را مستقیما می گیرد و پس از پردازش لاجیک PID فرمان های لازم را برای عملگر خروجی صادر می کند. اگر چه لوپ PID را می توان با PLC اصلی نیز کنترل کرد ولی دقت FM بالاتر است.

 

Weighing system

این FM که فقط در 300 وجود دارد برای اتصال به لودسل و اندازه گیری و کنترل وزن به کار می رود.

 

Flow Measurement

ماژول خاصی است که به ترانسیمتر فلومتصل می شود و با اندازه گیری دقیق فلو همه امکانات مربوط به اندازه گیری فلو را در خود دارد. نتیجه پردازش را به PLC اصلی گزارش می کند. این FM خاص 300 است و در 400 وجود ندارد.

ماژول های FM پیکربندی و تنظیمات زیادی دارند که پس از نصب نرم افزار FM config می تواند انجام شود. 

 

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: