تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

Client Server با یک Server در فرآیندهای بزرگ اتوماسیون صنعتی

Client Server با یک Server در فرآیندهای بزرگ اتوماسیون صنعتی

در این قسمت از آموزش های نمایندگی زیمنس با Client Server با یک Server آشنا خواهید شد و آن را به صورت اختصاصی در نمایندگی زیمنس بررسی خواهیم کرد.

 

در فرآیندهای بزرگ معمولا نیاز به چند STATION برای مانیتورینگ وجود دارد که هرکدام اپراتور جداگانه‌ای دارند. برای این منظور PC‌ های اپراتوری را مستقیما با AS مرتبط نمی‌کنند زیرا منجر به ترافیک زیاد باس شبکه می‌شوند. راه حل درست استفاده از سیستم CLIENT/SERVER است یک PC به عنوان سرور دیتا‌ها را از AS می‌گیرد و در اختیار سایر PCها که به عنوان CLIENT هستند قرار می‌دهد. بنابراین CLIENT ها هیچ ارتباط مستقیمی با AS ندارند و از آنجا که با شبکه مجزایی به AS متصل هستند منجر به ترافیک شبکه متصل به AS نمی‌شوند. عیب این سیستم آن است که در صورت بروز اشکال در SERVER همه‌ی CLIENTها مانیتورینگ را از دست می‌دهند.

 

این ساختار برای تا حدود 2000 I/POINT مناسب است در این طرح یک کامپیوتر SERVER وجود دارد که روی PLANT BUS مستقیما با AS ها ارتباط دارند. ولی CLIENT ها از طریق TERMINAL BUS فقط با SERVER ارتباط دارند. سیستم ES برای امکان دانلود و عیب یابی با هر دو باس ارتباط دارد.

 

استفاده از یک SERVER ممکن است گلوگاه مانیتورینگ باشد چون اگر دچار مشکل شد کل سیستم مانیتورینگ از دست می‌رود. طرح بهتر استفاده از SERVER افزونه است.

 

Client Server با یک زوج Server افزونه

سیستم فوق را می‌توان به صورت افزونه نیز پیاده سازی کرد این طرح مشابه طرح قبلی است با این تفاوت که در آن از دو server که با یکدیگر ارتباط سنکرون سازی دارند به جای یک server استفاده شده است.