تکنو کلید

وارد کننده و توزیع کننده اتوماسیون صنعتی زیمنس

PLC S7-1200 بهترین جایگزین PLC S7-200

PLC S7-1200 بهترین جایگزین PLC S7-200

PLC های سری S7-1200 نمایندگی زیمنس با هدف انجام  اتوماسیون های محدود کوچک و در عین حال بسیار دقیق ارائه شده است و جایگرین مناسبی برای PLC های کامپکت سری S7-200 می‌باشند. توانایی S7-1200 آن‌ها به مراتب از S7-200 بیشتر است، به ویژه از نظر سرعت پردازش و قابلیت ارتباط و شبکه در سطح بالا تر از 200 قرار می‌‌گیرند با این وجود باید آن‌ها را پایین تر از مدل‌های جدید S7-300 دسته بندی کرد.


این PLC ها به صورت یکپارچه همراه با I/O هستند تعداد I/O هایی که با CPU یکپارچه هستند کم است و در صورت نیاز می‌توان ورودی و خروجی‌های آن‌ها را با استفاده از کارت‌های توسعه تا حدی افزایش داد. از نظر کاربردی در پروژه‌های کوچک که تعداد I/O کم است و توانایی زیادی از PLC مورد انتظار نیست به کار می‌رود.

در عین حال می‌توان با استفاده از شبکه‌هایی مانند Profinet به سیگنال‌های I/O دسترسی داشت. اصطلاحا به طرحی که همه کارت‌ها روی رک هستند طرح Central می‌گویند. و به طرحی که کارت‌ها روی واسط‌های شبکه مانند ET200 هستند طرح Distributed گفته می‌شود. بحث روی جزئیات طرح Distributed و شبکه ها بعدا مطرح می‌شود.

تمام CPUهای سری S7-1200 دارای پورت شبکه Profinet هستند که می‌توان برای سه منظور Programming اتصال به HMI و اتصال به Distributed I/O از آن‌‌ استفاده کرد برنامه نویسی S7-1200 توسط نرم‌افزار TIA Portal انجام می‌گیرد.

 


آشنایی با PLCهای سری S7-1200

به طور کلی PLCهای S7-1200 را باید به دو دسته زیر تقسیم کرد:

  1. Standard
  2. Fail safe

انواع Standard برای فرآیندهای نرمال و فاقد خطر به کار می‌روند ولی اگر هدف کنترل فرآیندی باشد که در آن خطر انفجار وجود دارد بایستی از انواع Fail safe استفاده نمود تا قبل از وقوع شرایط خطرناک بتواند فرآیند را در شرایط ایمن حفظ کند.

هر دو نوع Standard و Fail safe به صورت کامپکت هستند و دارای تعداد مشخصی I/O می‌باشند. اگر نیاز به اضافه کردن تعداد محدودی سیگنال و از نوع خاصی باشد بدون نیاز به نصب کارت I/O می‌توان یک ترمینال بورد مناسب تهیه و روی خود CPU نصب کرد. ولی برای I/Oهای بیشتر می‌توان ماژول‌های سیگنال که به SM موسوم است را در کنار سی پی یو روی رک متصل کرد.

برای برخی از مدل‌ها ماکزیمم 2 ماژول و برای برخی دیگر ماکزیمم هشت ماژول I/O می‌توان به کار برد کارت های SM در سمت راست CPU نصب می‌شوند.

از نظر شبکه بندی همه این CPUها دارای پورت اترنت هستند. برای شبکه‌های بیشتر می‌توان از کارت شبکه استفاده کرد که به CM موسوم است ماکزیمم 3 کارت شبکه می‌توان روی این PLC نصب کرد کارت‌های CM در سمت چپ CPU نصب می‌شوند.


انواع S7-1200 استاندارد

به طور کلی انواع PLC های استاندارد S7-1200 را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

  1. استاندارد معمولی
  2. استاندارد با قابلیت SIPLUS

نوع معمولی از نظر سخت‌افزاری برای شرایط محیطی استاندارد تهیه شده که در آن گازهای خورنده وجود ندارد و دمای محیط نصب نیز کمتر از صفر درجه سانتی گراد نمی‌شود. ولی نوع SIPLUS برای کار در شرایط سخت محیطی طراحی شده است. سخت‌افزار این پی ال سی ها دارای پوشش خاصی است که در مقابل خوردگی محافظت می‌‌شود به علاوه در دمای زیر صفر نیز کار می‌کنند نمونه‌هایی از این PLC ها قابلیت کار در دمای -40 درجه و +70 درجه سانتی گراد را دارند. سایر ویژگی‌های آن‌ها از نظر حافظه و تعداد ورودی و خروجی تفاوتی با انواع مشابه استاندارد آن‌ها ندارد.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پیشنهاد نمایندگی زیمنس ایران این است که مقالات مرتبط زیر در اتوماسیون صنعتی را هم مطالعه بفرمایید: